Liten effekt av smertestillende hos eldre
Det skriver Dagens Medisin som omtaler en systematisk oversikt fra svenske SBU (Statens beredning för medicinsk och social utvärdering).
SBU har sett på legemiddelbehandling av to smertetilstander hos eldre – smerte ved artrose og smerte ved diabetisk nevropati. Oversikten viser at behandlingen har svært liten effekt på gruppenivå.
Rapporten omfatter et større antall legemiddelgrupper som ofte brukes i smertebehandling, for eksempel opioider, NSAID og paracetamol.
Å konkludere med at det er unødvendig å bruke legemidlene, er imidlertid for enkelt, sier prosjektleder i SBU, Jonatan Alvan til svenske Dagens Medicin.
– Vi ser i studiene at det er visse deler av populasjonen som har ok effekt, og det er langt fra alle som får bivirkninger, sier Alvan.
Lenker
Siste nytt
Bilder, film og lydopptak i helsevesenet – dette må du vite
Helsedirektoratet har publisert et nytt, oppdatert rundskriv som gir veiledning …
Nedgang i sykefraværet mot slutten av 2024
Sykefraværet økte fra 2023 til 2024, og samlet for året var sykefraværet på…
Helseplattformen skrotes ikke
Med knappest mulig flertall avviste Stortinget tirsdag et forslag om å undersø…